Anyukámtól tanultam főzni, és Horváth Ilonától. Amikor megvettem első lakásomat, és saját háztartásom lett, még nem volt mobiltelefonom. Egyáltalán nem volt telefonom. Ha valamit nem tudtam a főzéssel kapcsolatban, nem volt lehetőségem telefonos segítséget kérni, így maradt a szakirodalom, konkrétabban H.I. receptes könyve. Anyukámtól kaptam a szakácskönyvet, eléggé romos állapotban van már, sokszor elővettem és még ma is előveszem. A hátlapja már leesett, a lapjai széthullottak, de nem válok meg tőle. Nem főztem még végig a teljes tartalmát, de nagyon sok mindent abból készítettem és készítek. Mint pl. a szilvásgombócot is. Nálunk a gombóc nem gyakori étel. Elég időigényes elkészíteni, el lehet vele babrálni, viszont a fiúk nem laknak jól vele, úgyhogy valami tartalmas leves mindig kell elé.
Ma volt időm, rászántam magam és hozzáfogtam gombócolni. Közben beugrott a barátnőm, akit megkínáltam vele, (bár szabadkozott, hogy nem kér). Teljesen el volt ájulva, hogy milyen finom, mennyire pillekönnyű a tésztája. Tényleg nagyon fincsi lett, a házi szilvalekvár is fokozta az ízélményt!
Az eredeti recepthez képest annyi az én változtatásom, hogy fele-fele arányban használok rétes és finom lisztet.
A maradék tésztát összegyúrom, egy nagy kígyóvá formálom, ujjnyi széles darabokra vágom és nudlikká sodrom. Ugyanúgy kifőzöm, mint a gombócokat, szintén zsemlemorzsában átforgatom.
Hozzávalók:
1 kg krumpli (bruttó súly)
12,5 dkg rétesliszt
12,5 dkg finomliszt
1 tojás
3 dkg zsír
só
tölteléknek:
kemény, házi szilvalekvár
forgatáshoz:
zsemlemorzsa
fahéj ízlés szerint
cukor ízlés szerint
zsír
Elkészítés:
Az alaposan megmosott krumplit héjában megfőzöm. Én kuktában szoktam, hamarabb elkészül. A megfőtt krumplit kihűtöm, meghámozom, majd áttöröm. Hozzáadom a sót, zsírt, lisztet és összegyúrom a tojással. Lisztezett felületen kinyújtom fél cm vastagságúra, téglalap alakúra szabom (tehát levágom a nyújtás eredményeként kapott szabálytalan széleket, abból nudli lesz) és feldarabolom. 6*4, azaz 24 db négyzetet vágok. Mindegyik négyzet közepébe teszek egy púpos teáskanál szilvalekvárt, a négy sarkát középen összefogom és gombóccá formálom. Közben vizet teszek fel egy lábasban forrni, sót szórok bele, majd két adagban kifőzöm a gombócokat. Ha feljönnek a víz tetejére, még hagyom őket a vízben pár percig, majd szűrő kanállal kiszedem. Közben megpirítom a zsemlemorzsát zsírban, hagyom langyosra hűlni. Megszórom cukorral és fahéjjal, és a megfőtt gombócokat megforgatom benne.A maradék tésztát összegyúrom, egy nagy kígyóvá formálom, ujjnyi széles darabokra vágom és nudlikká sodrom. Ugyanúgy kifőzöm, mint a gombócokat, szintén zsemlemorzsában átforgatom.
Thrini, ez valami csodás ! A képek is szuperek.
VálaszTörlésNekem a szilvás gombóc az egyik kedvenc kajám, ennek ellenére még sosem csináltam. Egyrészt pont azért, mert macerás, másrészt azért, mert anyu még mindig megcsinálja. :))
Mindig annyit készít, hogy abból aztán tudjon küldeni nekünk is. Én a prézliset, férj a mákosat szereti.
Szemi,
VálaszTörlés24 db lett belőle, + nudli. Hárman + vendég nem bírtuk megenni. De hidegen is finom, az esti zenei műsor nézése közben még be-bedobunk egyet-egyet. :)
Látod, ha közelebb lennél ezzel is megkínálnálak. Bár nem szilvás, csak szilvalekváros. :))
Aztaaa, ez valami csodás!...és, hogy én mennyire szeretem a szilvalekváros gombócot!
VálaszTörlésA nagymamám is úgy szokta, hogy gombóc és nudli :)
Anyukam is ugy kesziti mindig, hogy egyszerre van gomboc es nudli. A kepek csodasak, mint mindig!
VálaszTörlésNagyon gusztaaa!
VálaszTörlésHúúú, de csodás gombócok, jó sok lekvárral, pont így szeretem.Látom te is H.I.szakácskönyvéből tanultál főzni. Nekem is már teljesen szétesett. Most láttam a tv-be, hogy megint lehet kapni az első kiadást is.
VálaszTörlésÁÁÁÁ IMÁDOM
VálaszTörlésKedvencem, csodás lett
Gombóc sok töltelékkel és feltétlenül nudlival:)
VálaszTörlésCsibe,
VálaszTörlésén a nudlit egyébként leges-legjobban akkor szeretem, ha a prézli sós rajta. De most nem úgy készült.
Jade,
köszi. :)
Elif,
és főleg finom!! :)
Gizike,
igen, a töltelék mennyisége nagyon fontos. Ne csak a tésztát együk...
Horváth I. nálam alapmű, Anyukám tanácsait kiegészítette, a kettő együtt kerek egész. Minden kezdő háziasszonynak csak ajánlani tudom.
Bianka,
nekem inkább a lekváros a kedvencem, a szilvásnál jobban szeretem.
Családi tűzhely,
egyetértünk. :)
A legszamárfülesebb szakácskönyvem a Horváth Ilona.Az első amit megvettem, amikor önálló lettem. Szerintem nem is lehetett akkor még mást kapni :)
VálaszTörlésNagyon guszta! Én is nagyon szeretem, de ritkán állok neki, pedig annyira nem is macerás. :)
VálaszTörlésThrini, csak ne csigázz, mert még a végén odaköltözöm hozzátok! :))
VálaszTörlésNekem jöhet lekvárral is, szilvával is, anyu szokta még sárgabarackkal is tölteni. Mindenhogyan finom! A núdli is jöhet, én azt is porcukrosan szeretem...
Piszke,
VálaszTörlésmielőtt kaptam ezt a H.I. okosítót, én már gyűjtöttem a szakácskönyveket, nem tömegesen, csak módjával. Az első munkahelyemre mindig hoztak árulni könyveket és akkor vettem a "négy alapíz" részeit, illetve néhány süteményest. Ilyen árak voltak, hogy 17 Ft, 26 Ft. :)
De ilyen átfogó jellegű, ami tényleg nagy segítséget adott a kezdő háziasszonyoknak, sztem is a "Horváthilonás" volt.
Egycsipet,
inkább időigényes -a több munkafázis miatt-, mint nehéz feladat.
Szemi,
:)
Érdekes, sárgabarackkal még nem készítettem. Sőt sárgabarack lekvárral sem, mert nincs olyan igazán kemény, sütés-főzés álló barack lekvárunk.
Jaj ez de finom! És régen készült nálam, most adtál egy jó ötletet!
VálaszTörlésMoha,
VálaszTörlésörülök, ha ötletet adtam. :)